Ortodoncja
Leczenie wad zgryzu u dzieci, młodzieży i dorosłych
Ortodoncja jest nauką o rozpoznaniu, leczeniu i profilaktyce wad zgryzu. Wady zgryzu u dzieci, młodzieży i dorosłych możemy leczyć różnymi aparatami. Aparaty różnią się między sobą rodzajami, technologią i czasem trwania leczenia.
-
Aparat nakładkowy – Invisalign
System invisalign jest obecnie metodą najbardziej technologicznie zaawansowaną ze wszystkich sposobów leczenia ortodontycznego dzieci i dorosłych. To zestaw prawie niewidocznych, zdejmowanych nakładek. Nakładki dopasowane są do uzębienia konkretnego pacjenta, stworzone aby zmienić uśmiech. Dzięki prostocie zdejmowania i zakładania cieszysz się życiem bez żadnych ograniczeń. Przesuwają stopniowo, efektywnie, delikatnie, precyzyjnie zęby, a dzięki temu zbliżają pacjenta do nowego, wymarzonego uśmiechu.
Leczenie polega na trzech etapach:
1 etap – cyfrowa diagnostyka 3D – to planowanie przebiegu leczenia, dzięki czemu eliminujemy liczne, długie wizyty połączone z inwazyjnymi zabiegami,
2 etap – leczenie aktywnymi nakładkami, które wykonane z materiału Smart Track są wygodne, precyzyjnie dopasowane do linii dziąseł i zębów. Noszenie ich jest mniej bolesne niż w przypadku tradycyjnych aparatów,
3 etap – etap retencji, to okres stabilizacji i utrzymania efektów leczenia aktywnego. Jest to zestaw nakładek nocnych lub retainerów przyklejanych na stałe.
Dlaczego Invisalign?
- Mogą być stosowane u pacjentów w rożnym wieku.
- Mogą być stosowane w przypadku różnych wad zgryzu.
- W każdym momencie można je zdjąć np. w czasie spotkania lub jedzenia.
- Invisalign jest niemalże niezauważalny – bezapelacyjnie główną zaletą Invisalign w stosunku do tradycyjnego aparatu jest jego niewidoczność.
- Można standardowo dbać o higienę jamy ustnej – pielęgnacja zębów. Nie są potrzebne specjalne szczoteczki ani inne dodatkowe przyrządy.
- Invisalign nie obciera, nie powoduje podrażnień jamy ustnej, krwawienia dziąseł itp. (nie licząc ewentualnie pierwszych dni od założenia oraz wad fabrycznych, które należy zareklamować) – jest to kolejny wielki plus w stosunku do tradycyjnego aparatu.
- Invisalign jest z zewnątrz gładki, dopasowany do zębów, nie wymaga stosowania wosku, gdyż nie obciera policzków.
- W Invisalign można uprawiać sport – nakładki nie przeszkadzają i nie stwarzają niebezpieczeństwa we wszelkich aktywnościach fizycznych.
Uśmiech dziecka zasługuje na leczenie Invisaligne First.
- mniej ograniczeń dietetycznych
- mycie zębów bez zmian
- niewidoczne nakładki
- piękny uśmiech niezależnie od skomplikowania wady zgryzu
- szybki cyfrowy skan
- wysoki poziom komfortu dla dziecka
Dotyczy dzieci w wieku od 9 do 11 lat.
-
Aparaty silikonowe
Aparat tego typu należy do aparatów czynnościowych, wykorzystujących naturalne siły mięśni języka i policzków, wymuszający prawidłowe ułożenie szczęki, żuchwy i języka. Ponadto może być wyposażony w zapory dla języka czy specjalne „zderzaki” wargowe. Stosowany jest do eliminowania skutków nieprawidłowych nawyków u dzieci, głównie w przedziale wiekowym 3 – 7 lat. Może to być: permanentne ssanie palca, gryzienie ołówka, wysuwanie do przodu żuchwy, zgrzytanie zębami, niemowlęcy typ połykania. Każde z tych działań może w rezultacie doprowadzić do niepożądanego ruchu zębów mlecznych, a w konsekwencji do ich nieprawidłowego ustawienia.
Jak działa taki aparat ?
Aparat zwykle jest w stanie wyeliminować opisane nawyki, wspomagając przy tym prawidłowy rozwój kości i mięśni jamy ustnej. Przy okazji służy wyrobieniu prawidłowych przyzwyczajeń tj. jak odpowiednie ułożenie języka i warg. Oddziałując na mięśnie jamy ustnej poprawia kształt łuków zębowych i poprzez nacisk, prawidłowo ustawia zgryz. Dodatkowo aparat, już na etapie wstępnym, szereguje zęby wspomagając ich wyrzynanie, ustawia język przy sklepieniu podniebienia, zapobiega oddychaniu dzieci przez usta, stymuluje mięśnie ust, ogranicza nadmierny rozrost żuchwy i odblokowuje staw skroniowo-żuchwowy.
Aparaty wykonane są z kolorowego, miękkiego silikonu. Przeznaczone są do codziennego regularnego stosowania, co najmniej przez kilka godzin dziennie, a także w czasie snu. Najlepiej używać go przez cały czas z przerwami na posiłki. Po wyciągnięciu aparat należy umyć, osuszyć i odłożyć do pudełka.
-
Aparaty akrylowe
Aparaty zdejmowane wykorzystuje się do leczenia wad u dzieci i młodzieży w przedziale wiekowym 7-13 lat. We wczesnym okresie rozwoju stosowanie aparatów zdejmowanych może wpływać na kształtowanie twarzy. Aparaty zdejmowane są zbudowane z płyty akrylowej oraz elementów wykonanych z drutu stalowego sprężystego. Aparaty te wyzwalają siły, których źródłem są sprężyny, śruby i wyciągi gumowe. Okres działania aparatów zdejmowanych jest przerywany, gdyż aparat jest nakładany przez pacjenta na okres ustalony przez lekarza. Na ogół zaleca się zakładanie aparatu na noc i na kilka godzin w ciągu dnia. Najczęściej stosowanymi aparatami zdejmowanymi są płytki Schwarza oraz aparaty blokowe i ich modyfikacje.
-
Aparaty stałe
Aparaty stałe umocowane są na zębach przez cały okres leczenia. Podstawowe elementy aparatu stałego to: przyklejone do zębów zamki, rurki, pierścienie zacementowane najczęściej na pierwszych trzonowcach. Wszystko łączy łuk metalowy, utrzymywany w szczelinie zamków przy pomocy ligatur elastycznych lub metalowych. Mogą być też stosowane elementy dodatkowe, takie jak: metalowy łuk przebiegający przez podniebienie, łączący zęby trzonowe szczęki, taki sam łuk w żuchwie przebiegający wzdłuż powierzchni językowych zębów, sprężynki, wyciągi elastyczne międzyszczękowe mini implanty oraz inne. Najczęściej zamki wykonane są z metalu. Pacjenci, dla których sprawa estetyki jest bardzo ważna, decydują się na założenie droższych zamków, kosmetycznych. Wykonane są one z kompozytów, porcelany albo z kryształu.
Wady aparatu stałego
Do wad zaliczyć należy: trudniejsze utrzymanie higieny, obostrzenia, jak chodzi o rodzaj spożywanego pokarmu, przeciwwskazania do jego założenia, mało estetyczny wygląd szczególnie aparatu metalowego.
Zamki aparatu stałego są przyklejane na powierzchniach wargowych i policzkowych zębów specjalnym klejem. W technice językowej klei się je na powierzchniach językowych zębów. Są więc wówczas zupełnie niewidoczne ale za to trochę bardziej dokuczliwe dla pacjenta. Utrudniają też wymowę. Technika ta jest rzadko stosowana i droga.